دانشمندان مدت‌هاست مي‌دانند شخصيت‌هاي تيپ A ، (شخصيت‌هاي رقابت‌جو) و افرادي که مدام خشمگين، مضطرب يا افسرده هستند، بيشتر در معرض خطر بروز حمله‌هاي قلبي قرار دارند.

دانشمندان مدت‌هاست مي‌دانند شخصيت‌هاي تيپ A ، (شخصيت‌هاي رقابت‌جو) و افرادي که مدام خشمگين، مضطرب يا افسرده هستند، بيشتر در معرض خطر بروز حمله‌هاي قلبي قرار دارند.
اکنون يک بازبيني پژوهش‌ها در دانشگاه هاروارد درباره روي ديگر اين سکه، نشان مي‌دهد سرخوش و خوش‌بين بودن، ممکن است به محافظت در برابر بيماري قلبي کمک کند.
به گزارش سه نسل به نقل از آسوشيتدپرس، جوليا بوهم، سرپرست اين پژوهش در دانشکده بهداشت عمومي هاروارد، مي‌گويد: «به جاي اينکه فقط بر کاهش خطر ابتلا به بيماري قلبي متمرکز شويم، بايد به تقويت عوامل مثبت در سلامت قلب توجه كرد.»
اين پژوهشگران به مرور چند بررسي درباره اثر ديدگاه مثبت بر سلامت قلب که با معيارهاي گوناگون روان‌شناختي تعيين مي‌شد، پرداختند. به گفته بوهم، به نظر مي‌رسد خوش‌بيني در اين مورد عاملي تعيين‌کننده باشد، زيرا بررسي‌هاي زيادي نشان داده‌اند در افراد خوش‌بين خطر بروز اولين حمله قلبي به نصف کاهش پيدا مي‌کند.
اما علت چيست؟ نتايج پژوهش‌هاي قبلي نشان داده بودند استرس ناشي از صفات منفي روان‌شناختي ممکن است به آسيب‌ شريان‌ها و خود قلب منجر شود، اما پژوهش فعلي، ثابت كرد افرادي كه ديد مثبت‌تري به زندگي دارند، فشارخون، کلسترول و وزن طبيعي‌تري دارند و احتمال بيشتري وجود دارد كه ورزش کنند، غذاهاي سالم‌تري بخورند، به اندازه کافي بخوابند و از سيگار کشيدن پرهيز کنند.
بوهم هشدار مي‌دهد که تحقيقات بيشتري لازم است تا مشخص شود ديد مثبت به زندگي، باعث داشتن عادت‌هاي سالم‌تر در زندگي مي‌شود يا برعکس عادت‌هاي سالم‌تر، ديد مثبت ايجاد مي‌کنند.
اليزابت جکسون از دانشگاه ميشيگان و کالج متخصصان قلب آمريکا که در اين تحقيق شرکت نداشته است، معتقد است پژوهش بيشتري در اين باره لازم است اما ارتباط ميان بهزيستي رواني و جسمي معقول به نظر مي‌رسد. او دريافته است در ميان بيماران، آنهايي که تا حدي بر زندگي‌‌هايشان تسلط دارند و به مراقبت از خودشان اهميت مي‌دهند، عاقبت بهتري دارند.
اما اگر ذاتا آدم بدبيني باشيد، چه کار مي‌توانيد بکنيد؟ جکسون مي‌گويد: «اين پرسش سختي است، ه��چ قرص جادويي‌اي براي شادماني وجود ندارد.»
بوهم يادآور مي‌شود برخي پژوهش‌ها نشان داده است واداشتن افراد به لبخند زدن، خلق و خوي آنها را بهتر مي‌کند، گرچه آثار درازمدت اين کار معلوم نيست.
جکسون مي‌گويد: «گاهي خوش‌بين بودن کار سختي است به خصوص در شرايط بد اقتصادي، اما لحظاتي را صرف آرامش‌بخشي به خود کردن و لذت‌بردن از يک روز آفتابي، ممکن است به سلامت قلب کمک کند.»
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه